Leki na egzemę nie działają? A może nie możesz przyjmować antybiotyków lub sterydów, które zostały na nią przepisane? Wypróbuj domowe sposoby, które skutecznie walczą z egzemą
Czym jest egzema i atopowe zapalenie skóry (AZS)?
Atopowe zapalenie skóry (AZS), wyprysk atopowy, czy egzema to nazwy tego samego schorzenia. Charakteryzuje się swędzeniem, zaczerwienieniem, wypryskami, suchością skóry aż do pękania. Często osoby z AZS mają skłonność od alergii. Egzema rozwija się u osób, które mają predyspozycje genetyczne, ale czynniki środowiskowe mogą wywołać/zaostrzyć pojawienie się objawów. Uważa się, że skórna bariera ochronna u osób obciążonych genetycznie AZS jest uszkodzona. W wyniku tych zaburzeń skóra przestaje być skuteczną barierą dla drobnoustrojów i alergenów.
Jak leczyć egzemę?
Leczenie egzemy polega przede wszystkim na eliminacji alergenu, który wywołuje zmiany skórne. Może to być składnik pokarmowy, kosmetyk lub detergent używany np. do sprzątania, tkanina, z której uszyte jest ubranie czy pościel. Zaostrzenie zmian może wywoływać także stres, a nawet zmiany wilgotności i temperatury powietrza.
Należy przywracać „szczelność” skórze używając łagodnych środków myjących (emolientów). Nie należy skóry moczyć (częste i długie kąpiele nie są wskazane). Prace domowe należy wykonywać w rękawiczkach, żeby chronić skórę rąk. W okresach zaostrzenia zmian, oprócz zapisanych przez lekarza maści leczniczych zawierających m.in glikokortykosterydy, można stosować domowe sposoby walki z egzemą.
Domowe sposoby na egzemę
W odbudowywaniu bariery ochronnej skóry znaczenie mają NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), których bogactwo znajduje się w olejach roślinnych. Okazuje się, że nie tylko rodzaj kwasów tłuszczowych ma znaczenie, ale też ich proporcje. Badania wskazały, że oleje które zawierają więcej kwasu olejowego niż linolowego, tak jak oliwa z oliwek, przy dłuższym stosowaniu mogą uszkadzać barierę skórną i nawet zwiększać parowanie wody z naskórka, przez co na dłuższą metę mogą powodować wysuszanie skóry.
Z kolei oleje, które zawierają większe stężenie kwasu linolowego w stosunku do oleinowego świetnie sprawdzają się w leczeniu egzemy i innych chorób skóry, a także łagodzą podrażnienia. Szczególnie jeśli stosujecie oleje w czystej postaci do pielęgnacji skóry, to raczej nie sięgajcie po oliwę z oliwek, a wybierzcie np. olej z nasion pomidora. U niektórych chorych dobre skutki może przynieść niesławna ostatnio parafina. Parafina bardzo rzadko powoduje alergie, jest stabilna w szerokim zakresie temperatury, co sprawia, że sprawdza się w łagodzeniu AZS u niektórych chorych.
Poza smarowaniem żelem z aloesu (nakładamy na skórę miąższ z łodygi) zmian skórnych wywołanych egzemą lub wcieraniem oleju z nasion pomidora, można również maczać dłonie w krochmalu lub żelu z siemienia lnianego, czyli ugotowanym siemieniu.
Łagodzenie egzemy za pomocą kremów
W łagodzeniu stanu zapalnego towarzyszącego egzemie pomóc mogą kremy zawierające niektóre olejki eteryczne, jak np. lawendowy, geraniowy, rumiankowy oraz sok z liści aloesu.
Składniki kremu funkcyjnego są tak dobrane, że złagodziły objawy egzemy skóry dłoni u Moni. Krem funkcyjny dedykujemy skórom suchym. Zawiera m.in. odżywczy olej z nasion pomidora, łagodzący hydrolat rumiankowy i sok z aloesu. Jego zapach wynika z zawartości naturalnych olejków eterycznych lawendowego i geraniowego.