Własnoręcznie zrobiony domowy kosmetyk to nie tylko frajda dla jego autora. To także świetny pomysł na prezent. Także taki na ostatnią chwilę. Oto 3 przepisy na kosmetyki, które świetnie sprawdzą w roli prezentu.
Czasem najlepszy prezent to ten zrobiony własnoręcznie. Czasem też prezent zrobiony własnoręcznie to super wyjście awaryjne - na przykład, gdy nie zdążyliśmy niczego kupić.
Oto kilka bajecznie prostych przepisów na domowe kosmetyki naturalne, które mogą być wspaniałym i oryginalnym prezentem "od serca". Pod choinkę, dla Babci, przyjaciółki czy Mamy.
Tworzenie domowych kosmetyków to też świetna zabawa! Nie tylko dla dorosłych, ale również dzieci.
Wskazówka przed robieniem domowych kosmetyków naturalnych
Wszystkie naczynia i łyżeczki, których używamy do wytworzenia i przechowywania kosmetyków powinny być wyparzone gorącą wodą i przelane spirytusem!
Domowy peeling do ciała solny lub cukrowy
- 100g soli kuchennej lub cukru brązowego
- 30g płynnego oleju (np. ze słodkich migdałów, słonecznikowego, skwalanu)
- 10 – 20 kropli olejku eterycznego
- Łyżeczka kawy mielonej opcjonalnie
Jak zrobić domowy peeling do ciała?
W czystej miseczce odważamy sól lub cukier. Powoli dodajemy płynny olej do uzyskania pożądanej konsystencji. Peeling powinien być klejący, ale sypki. Na koniec dodajemy olejek eteryczny i ewentualnie łyżeczkę zmielonej kawy, która da ciekawy efekt wizualny :). Gotowy peeling przenosimy do zakręcanego, najlepiej ciemnego, słoiczka.
Peeling do ciała najlepiej stosować raz w tygodniu na czystą, wilgotną skórę (np. pod prysznicem) masując od stóp w górę ciała. Po masażu peelingiem, który powinien trwać ok 10-15 minut peeling zmywamy wodą.
Peeling solny ma właściwości odkażające, jednak w przypadku niewielkich zadrapań może szczypać, dlatego peeling cukrowy lub ze zmielonych ziaren kawy może okazać się czasami lepszym rozwiązaniem w przypadku osób z podrażnioną skórą.
Przepis na Domowe Masło do Ciała
- 60g masła/oleju o stałej konsystencji w temperaturze pokojowej (np. masło shea, olej kokosowy, masło kakaowe)
- 35g płynnego oleju (proponujemy: 20g skwalanu, 10g olej jojoba, olej z nasion pomidora 4g)
- 5g witaminy e
- 50 kropli olejku eterycznego
Jak zrobić Domowe Masło do ciała?
Masło umieszczamy w miseczce i topimy w łaźni wodnej (umieszczamy w miseczkę z masłem w garnku z ciepłą wodą i podgrzewamy). Po rozpuszczeniu wyjmujemy miseczkę z masłem z garnka i dodajemy skwalan oraz oleje jojoba. Mieszamy mikserem, spieniaczem do mleka lub łyżką. Gdy mieszanina trochę wystygnie (do około 40stopni) dodajemy olej z nasion pomidora oraz witaminę e. Mieszamy. Umieszczamy w lodówce na około 20 minut.
Gdy mieszanka przestygnie, lecz nadal jest płynna, dodajemy olejek eteryczny i energicznie mieszamy. Gotowe masło do ciała przelewamy do ciemnego słoiczka i umieszczamy na kilka godzin w lodówce do całkowitego zestalenia.
Dodatek witaminy e będzie przeciwdziałał starzeniu się skóry, a także ochroni delikatny olej z nasion pomidora przed utlenieniem. Jeśli nie masz witaminy e, możesz ją oraz olej z nasion pomidora pominąć i dodać np. 9g skwalanu, oleju jojoba lub każdego innego oleju (np. słonecznikowego).
Masło do ciała najlepiej stosować po kąpieli na wilgotną skórę. Ma wtedy ma no optymalne właściwości nawilżające.
Domowe Kule kąpielowe DIY - przepis
- 250g sody spożywczej
- 125g kwasku cytrynowego
- 13g oleju płynnego (np. słodkie migdały, skwalan)
- 1g olejku eterycznego (ok 50 kropli)
Wymieszaj sodę z kwaskiem cytrynowym. Powoli dodawaj olej, ciągle mieszając. Gdy proszek zacznie się lepić nie dodawaj już więcej oleju. Następnie dodaj olejek eteryczny, dokładnie wymieszaj i ulep kule. Gotowe kule umieść na kilka godzin w lodówce. Gotowe! Dla lepszego efektu możesz dodać zmielone ziarna kawy, suszone płatki kwiatów (np. nagietka, lawendy), mleko w proszku.
Kule (wystarczy jedna!) wrzucamy do ciepłej kąpieli, cieszymy się jej aromatem i nawilżoną skórą :).
Wskazówka!
W przypadku takich prezentów na pewno warto dobrać odpowiednie olejki eteryczne, żeby wzmocnić efekt wow :). Na święta polecamy naturalne olejki eteryczne cynamonowe, goździkowe, pomarańczowe i świerkowe.
Dodatek olejku imbirowego lub geraniowego będzie miał działanie antycellulitowe. W przypadku obrzęków polecamy olejki cyprysowy i z mięty pieprzowej. Na żylaki najlepiej zastosować olejek cyprysowy, geraniowy lub grejpfrutowy.
Olejki eteryczne mogą wpływać także na nasz nastrój. Geranium i lawenda zadziałają harmonizująco i uspokajająco. Imbir czy rozmaryn ma działanie pobudzające, a nerola, drzewo różane czy geranium przeciwdepresyjne.
Wspólne robienie kosmetyków to fajny pomysł na zabawę z dziećmi, które uwielbiają mieszać, przelewać i odważać :). Pamiętajcie jednak, że olejki eteryczne są silnymi surowcami i muszą być stosowane pod czujnym okiem dorosłych, a peeling solny może szczypać w przypadku zadrapanej (uszkodzonej) skóry.